Atrakcje

Kołobrzeg: przewodnik po najciekawszych miejscach do zwiedzania

Autor Mikołaj Dębiński
Mikołaj Dębiński05.04.20247 min.
Kołobrzeg: przewodnik po najciekawszych miejscach do zwiedzania

Kołobrzeg co zwiedzić? To nadmorskie miasto w północno-zachodniej Polsce ma wiele do zaoferowania turystom, od malowniczego Starego Miasta z kolorowymi kamienicami i zabytkową zabudową, po piaszczyste plaże rozciągające się wzdłuż promenady i molo. Będąc tu, koniecznie zwiedzić trzeba muzea, kościoły, a także przejść się bulwarami i spacerować po nadmorskim parku. Zapraszam do odkrycia najciekawszych atrakcji i miejsc w Kołobrzegu.

Kluczowe wnioski:

 • Kołobrzeg słynie ze Starego Miasta z zabytkowymi kamienicami i Ratuszem. Warto się tu przejść wąskimi uliczkami.
 • Największą atrakcją jest długie molo spacerowe nad Bałtykiem oraz promenada nadmorska z plażami.
 • W centrum miasta znajdują się ciekawe muzea, np. Muzeum Oręża Polskiego i Patria Colbergiensis.
 • Warto zwiedzić kościoły, jak gotycka Katedra Kołobrzeska lub Kościół św. Marcina.
 • Zrelaksować można się w zielonym Parku Nadmorskim lub na bulwarach miejskich.

Kołobrzeg co zwiedzić: Stare miasto z zabytkami i kamienicami

Niewątpliwą atrakcją co zwiedzić w Kołobrzegu jest malownicze Stare Miasto. Ten zabytkowy kwartał miasta zachwyca kolorowymi kamienicami i klimatycznymi uliczkami. Spacerując wąskimi traktami, warto zwrócić uwagę na piękną architekturę budynków, które zachowały swój dawny urok. Na Starym Mieście znajdują się również ważne zabytki, jak potężny gotycki kościół Mariacki czy renesansowy Ratusz z wieżą widokową.

Jedną z najbardziej charakterystycznych ulic Starego Miasta jest Ulica Młyńska. Tworzy ją deptak z odnowionymi kamienicami, sklepami oraz restauracjami. To idealne miejsce na spacer i chwilę relaksu w kawiarni. Koniecznie trzeba tu również zajrzeć na malowniczy Rynek ze starymi kamienicami i fontannami.

Wędrując uliczkami Starówki, nie można przeoczyć Bramy Białogardzkiej - jednej z trzech zachowanych bram miejskich Kołobrzegu. Ta okazała budowla z cylindrycznymi basztami przy wejściu dodaje całej okolicy niepowtarzalnego uroku. Niezapomniane wrażenie robi również widok na odrestaurowaną Kamienicę Przyrodników z piękną, manierystyczną fasadą.

Zabytki w Kołobrzegu na Starym Mieście

Najważniejszym zabytkiem Starego Miasta jest gotycki Kołobrzeg co zwiedzić Kościół Mariacki. Ta potężna świątynia z XIII wieku zachwyca bogatym wystrojem wnętrza oraz cennym zbiorem przedmiotów kultu. Szczególną atrakcją jest tu także ołtarz główny z XV-wiecznymi malowanymi skrzydłami.

Innym cennym zabytkiem jest dawny klasztor Kamedułów z XIV-XV wieku. Dziś mieszczą się tu Muzeum Sztuki Sakralnej oraz Muzeum Jednego Obrazu. W tym drugim można podziwiać niezwykłe renesansowe malowidło ścienne przedstawiające "Wizję św. Krzysztofa".

Kołobrzeg co zwiedzić: Molo spacerowe nad morzem Bałtyckim

Najpopularniejszą atrakcją turystyczną w Kołobrzegu jest zdecydowanie co zwiedzić w kołobrzegu urokliwe molo spacerowe nad Bałtykiem. Ma ono ponad 600 metrów długości i wybiega daleko w morze. Spacer drewnianym pomostem z widokami na rozległe plaże to obowiązkowy punkt programu podczas pobytu w tym nadbałtyckim kurorcie.

Na końcu mola znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się panorama na całe miasto i wybrzeże. Przy dobrej pogodzie można stąd dostrzec nawet niemiecką wyspę Rugię. To doskonałe miejsce do robienia pamiątkowych zdjęć i podziwiania zachodów słońca nad Bałtykiem.

Samo molo jest idealnym miejscem na przyjemny spacer, łowienie fal morskich czy relaks na jednej z wielu ławeczek. Uwagę przyciągają też potężne słupy konstrukcji mola, które stanowią ciekawą atrakcję architektoniczną. Wieczorami molo zostaje podświetlone nastrojowym oświetleniem, nadając mu iście baśniowego uroku.

Najlepsze chwile w podróży to kiedy zatrzymujesz się, nie myśląc dokąd dalej idziesz - powiedział Yogi Bayer, znany podróżnik. Tego właśnie można doświadczyć na molo w Kołobrzegu, podziwiając piękno natury, ciesząc się spokojem oraz zażywając rejsu dalekiego od zgiełku miasta.

Kołobrzeg co zwiedzić: Muzea i galerie sztuki w centrum

Kolejną z atrakcji co można zwiedzić w kołobrzegu są liczne muzea i galerie sztuki zlokalizowane głównie w obrębie Starego Miasta. Ekspozycje te dają możliwość bliższego poznania historii regionu, kultury oraz dzieł sztuki.

Jednym z najważniejszych muzeów w Kołobrzegu jest Muzeum Oręża Polskiego. Ta niezwykła placówka prezentuje największą w Europie kolekcję broni palnej i białej z różnych epok. Można tu podziwiać ponad 37 tysięcy eksponatów, poczynając od armat i dział, poprzez pistolety i karabiny, na szablach i mieczach kończąc. Sam budynek muzeum pochodzi z XVIII wieku i stanowi zabytek architektury.

Inne interesujące muzea i galerie Kołobrzegu

Ważną placówką jest także Muzeum Miasta Kołobrzeg przybliżające historię miasta i regionu. Zachwyca ono ciekawą wystawą prezentującą dawne militaria, archeologię i rzemiosło. Osobną ekspozycję poświęcono tutaj zwyczajom i kulturze słowiańskiej.

Z kolei w Muzeum Przyrodniczym "PriRøda" można obejrzeć imponującą kolekcję okazów zwierzęcych z całego świata. Muzeum to słynie zwłaszcza z interesujących modeli oraz eksponatów związanych z morzem. Warto również zwiedzić kameralną Galerię Sztuki Współczesnej, gdzie prezentowane są najnowsze trendy w sztukach plastycznych.

Kołobrzeg co zwiedzić: Park Nadmorski i plaże piaszczyste

Zdjęcie Kołobrzeg: przewodnik po najciekawszych miejscach do zwiedzania

Do największych atutów Kołobrzegu należą przepiękne, piaszczyste plaże rozciągające się na długości ponad 6 kilometrów. Rozległe, szerokie plaże okalają całe miasto, dając turystom sporo przestrzeni do wypoczynku i kąpieli słonecznych. Najpopularniejsze i najlepiej zagospodarowane plaże znajdują się w obrębie mola i Promenady Nadmorskiej.

Równie dużą atrakcją jak plaże jest tutejszy zielony Park Nadmorski. Ten ogromny nadmorski kompleks leśno-parkowy jest doskonałym miejscem na piesze i rowerowe wycieczki oraz rekreację na świeżym powietrzu. W Parku Nadmorskim znajdują się liczne ścieżki spacerowe, miejskie lasy, oczka wodne, a nawet niewielkie jeziora. Pachnące sosnowe lasy dają upragniony cień w upalne dni.

 • Wśród ciekawostek w Parku Nadmorskim warto wymienić Aleję Lipową z pomnikami sławnych ludzi, urokliwy Ogród Różany ze wspaniałymi kompozycjami kwiatowymi oraz rezerwat leśny z okazami rzadkich roślin.
 • Nie brakuje tu również infrastruktury rekreacyjnej w postaci boisk do gry, parku linowego, ścieżek rowerowych czy placyków zabaw dla dzieci. Park stanowi oazę zieleni i świeżego powietrza w samym sercu Kołobrzegu.

Kołobrzeg co zwiedzić: Kościoły i zabytki sakralne miasta

Kołobrzeg może poszczycić się wieloma zabytkowymi świątyniami katolickimi, które powinni odwiedzić miłośnicy architektury sakralnej. Nie można ich przeoczyć podczas spaceru po mieście.

Najcenniejszą budowlą sakralną jest tu wspomniana już gotycka Kołobrzeg co zwiedzić Katedra Kołobrzeska pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jej początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku. Katedra zachwyca nie tylko okazałymi rozmiarami, ale także cennymi detalami architektonicznymi, jak maswerki, zworniki sklepień czy pomniki nagrobne książąt pomorskich. Uwagę przyciąga także ciekawa wieża z galerią, zwaną Obciem.

Inne ciekawe kościoły w Kołobrzegu

Kolejną świątynią wartą obejrzenia jest gotycki Kościół św. Marcina. Ta potężna budowla z XIV-XV wieku od wieków stanowiła ważny punkt obronny miasta. We wnętrzu znajduje się wiele cennych zabytków, jak renesansowa ambona i ołtarze.

Zwiedzając Kołobrzeg, nie można też pominąć położonego blisko plaży Kościoła NMP Gostyńskiej. Ten barokowo-klasycystyczny kościół zachwyca oryginalną bryłą i niezwykłą, rozedrganą fasadą. Za świątynią znajduje się urokliwy przyklasztorny ogród.

Kołobrzeg co zwiedzić: Promenada i bulwary nadmorskie

Znak rozpoznawczy każdego nadmorskiego kurortu to niewątpliwie nadmorskie promenady i deptak. Także Kołobrzeg może pochwalić się przepiękną Promenadą Nadmorską, która biegnie wzdłuż plaż na długości 1,5 km. To prawdziwy symbol miasta i jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów.

Promenada wyłożona jest kostką brukową i obsadzona drzewami. Spacerując nią, można delektować się cudownymi widokami na Bałtyk i okalające miasto lasy. Deptak ten pełen jest sklepików, punktów gastronomicznych oraz ogródków kawiarniano-restauracyjnych, dzięki czemu panuje tu miejski klimat. Przy Promenadzie znajduje się również plac zabaw dla dzieci, co dodaje temu miejscu rodzinnego charakteru.

Niezwykle urokliwe są również miejskie bulwary wzdłuż nabrzeża portu w Kołobrzegu. Alejki spacerowe, zielone skwery oraz pomost na wodę tworzą tu romantyczną, nadmorską atmosferę. To idealne miejsce na wieczorny spacerek w blasku latarni ulicznych i odbijających się w wodzie świateł.

Podsumowanie

Kołobrzeg to nadmorski kurort obfitujący w liczne atrakcje turystyczne. Zwiedzając miasto, nie można przegapić zabytków Starego Miasta, kościołów i malowniczej Starówki. Koniecznie trzeba także odwiedzić promenadę i molo spacerowe oraz przepiękne plaże nadmorskie. Co zwiedzić w Kołobrzegu? Miejski Park Nadmorski, bulwary nadbrzeżne i muzea, jak choćby Muzeum Oręża Polskiego z imponującą kolekcją broni.

Warto dłużej zostać w Kołobrzegu, by w pełni cieszyć się jego urokami. Bogactwo zabytków, nadmorski klimat, piaszczyste plaże i ścieżki w Parku Nadmorskim sprawią, że każdy turysta będzie usatysfakcjonowany. Co można zwiedzić w Kołobrzegu, jeśli ktoś lubi aktywność? Polecanym miejscem są także szlaki rowerowe, jak Green Velo wzdłuż Bałtyku. Kołobrzeg to wschodzące słońce nadmorskich kurortów Polski, które trzeba odwiedzić.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kraków dla dorosłych: Przyjemności i aktywności top 5
 2. Jezioro Łebsko i jego atrakcje: co robić poza sezonem?
 3. Atrakcje w Łebie i okolicach: Odkryj piękno natury i historii regionu
 4. Kotliny Kłodzkie: Niezwykła przeszłość, która czeka na odkrycie
 5. Food & Ball: Miejsce, gdzie smakowite dania spotykają się z zabawą!
Autor Mikołaj Dębiński
Mikołaj Dębiński

Jestem twórcą i głównym autorem portalu poświęconego podróżom po Polsce, miejscu, gdzie dzielę się swoją miłością do odkrywania uroków mojego kraju. Jako zapalony podróżnik i fotograf, od wielu lat eksploruję zarówno znane, jak i mniej znane zakątki Polski, aby pokazać ich piękno i unikalność. Moje relacje zawierają nie tylko praktyczne porady dotyczące podróży, ale także ciekawostki historyczne i kulturalne, które wzbogacają każdą wycieczkę. Staram się inspirować zarówno Polaków, jak i turystów z zagranicy do odkrywania tej ziemii, ukazując jej bogactwo natury, architektury i tradycji.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły